Stadsbyggnad och landsbygd
En tät, levande och attraktiv stad
Uppsalaliberalerna vill:
- Underlätta byggande genom större flexibilitet i tillämpningen av byggregler, snabb service och kundfokuserat bemötande. Hänsyn ska tas till enskilda personers och näringslivets behov och intressen.
- Värna kulturhistoriskt värdefulla miljöer, bland annat genom hänsyn till ett områdes speciella karaktär vid utbyggnad och förtätning. Gärna fler höga hus, placerade där de inte stör siktlinjerna mot slottet och domkyrkan.
- Utveckla formerna för medborgarinflytande i samhällsbyggnadsprocesserna.
- Sänka byggkostnaderna genom initiativ för att få snabbare planeringsprocesser, materialutveckling och logistikeffektivisering.
- Verka för ökad trygghetskänsla i det offentliga rummet.
- Utveckla sydöstra staden utifrån ett hållbart perspektiv i takt med marknadens efterfrågan.
Liberal stadsbyggnad för en attraktiv kommun
Uppsala är en av Sveriges mest attraktiva kommuner, vilket medför en stadig befolkningsökning, en expansiv arbetsmarknad och stark tillväxt. Vi som redan bor här välkomnar fler att bli Uppsalabor och delar gärna med oss av vår stad och vår landsbygd, av den kreativa miljö det innebär med kombinationen av universitet, forskning och näringsliv. Ett brett och flödande kulturliv, utbildningsmöjligheter och nära till natur, allt detta bidrar till livskvalitet. Detta innebär att vi måste utveckla hållbara miljöer, ur såväl ett socialt, ekologiskt och ekonomiskt perspektiv.
Vi ska bygga mycket ...
Eftersom Uppsalas befolkning växer är det viktigt att byggandet av bostäder ligger på en hög nivå så att de som behöver en bostad snabbt kan hitta en som passar deras livssituation. Olika priser, olika upplåtelseformer, på landsbygden och i staden. Det måste finnas en beredskap för att önskemål om var man vill bo kommer att ändras över tid. Efterfrågan på centralt belägna bostäder kommer alltid att finnas, men allt fler letar sig till ett boende i egnahem, lägenhet på en mindre ort eller på landsbygden. Utbyggnad prioriteras där det redan finns bra allmänna kommunikationer som buss- och tågförbindelser.
...och vi ska bygga bra!
Uppsalaliberalerna vill ha en långsiktig planering av samhällsutbyggnaden och vara väl förberedda på de förändringar som kan ske i befolkningstillväxt och därmed utbyggnadsbehov. Barnperspektivet och trygghet måste lyftas i all typ av planering. De nya stadsdelarna som växer fram ska vara levande och erbjuda attraktiva mötesplatser i form av nya parker, torg, restauranger och kaféer. De ska vara funktionsblandade med välplanerade bostäder, skolor, affärsverksamheter och arbetsplatser. Fasaderna ska vara omsorgsfullt utformade och anpassade till det aktuella områdets karaktär och natur. Hänsyn ska tas till kulturhistoriska värden som präglar flera områden i kommunen. I största möjliga utsträckning ska vi tillgodose individuella önskemål om var och hur nya byggnader utformas. Vi vill bygga ett Uppsala som präglas av trygghet och social, miljömässig och ekonomisk hållbarhet. Social hållbarhet med en reell integration av sämre och bättre bemedlade i varje stadsdel och hus – det är integration på riktigt!
Gröna byggnormer ska styra utbyggnaden av stad och landsbygd för ett gott liv. Normerna ska innehålla krav om maxavstånd från bostäder till parkmark, friluftsområden och kollektivtrafik. Om strandnära bebyggelse tillåts är tillgänglighet och allmänna promenadvägar nödvändiga. Uppsalaliberalerna vill i samarbete med Uppsalas odlarföreningar avsätta mer mark till odlings- och kolonilotter.
Ny byggnadsteknik för billigare hus ska uppmuntras och utvecklas av byggare för Uppsalabornas plånböckers skull och för företagens skull.
För att åstadkomma det ovan beskrivna inom stadsutveckling och samhällsplanering vill vi fortsätta utveckla olika former av medborgardialoger.
En tät, levande och attraktiv stad
En tätare byggd stad ger en mängd fördelar ur hållbarhetsperspektiv, exempelvis ett bättre underlag för kollektivtrafik, såväl som för affärer och service i närområdet. Uppsalaliberalerna vill se en större variation av upplåtelseformer, prisnivåer och arkitektur i nya bostadsområden. Hela staden ska vara välintegrerad med bostadsrätter, hyresrätter och äganderätter blandade. Vi vill se en väl integrerad kommun utan utanförskapsområden. Uppsala ska vara en kommun där alla samhällsklasser och bakgrunder möts och blandas. Detta görs genom 3D-fastighetsbildning mellan olika bostadsformer och genom hyresrätter insprängda i alla nya fastigheter i Uppsala. Bostäder för dem med särskilda behov ska alltid planeras in när nya områden byggs och kommunen ska vara lyhörd för Uppsalabornas önskemål om boendeformer. Billigare bostäder och kollektivhus är alternativ som efterfrågas.
Låt stadens silhuett framträda
Stadens silhuett med domkyrkan och slottet är mycket viktig att bevara. Det finns ett antal platser där siktlinjen in mot centrum visar stadens karakteristiska byggnader. Vid en förtätning med fler hus i staden bör dessa siktlinjer bevaras. Slottets sockel ska vara tak för
byggnader i centrum.
Lättillgängliga grönytor
När städer förtätas måste vi planera för olika former av grönområden som kan bli stadens gröna lungor och är en förutsättning för bevarad biologisk mångfald. Det ska finnas gott om träd, rabatter och annan grönska i anslutning till ny bebyggelse.
Det behövs en viss täthet för att upprätthålla olika kvaliteter i grönområden. Lekplatser, idrottsytor, gräsmattor och andra mötesplatser behöver precis som annat utbud ett befolkningsunderlag för att fungera. En helt folktom park är bara en grön yta. De allra tätaste miljöerna i en stad kan samtidigt ha de bästa och grönaste parker.
En levande och innehållsrik landsbygd
Uppsalaliberalerna vill se en mer strategisk utveckling av alla tätorter i Uppsala kommun och uppmuntra till god och kvalitativ utbyggnad av tätorterna för att skapa en mer levande och växande landsbygd med större underlag för skola, service och transport. Ett viktigt led i detta är att Uppsala kommun styr Uppsala vatten via ägardirektiv för att få till en strategisk utbyggnad av VA-nätet i hela kommunen. Detta är en av de viktigaste faktorerna för att kommunen ska kunna utvecklas, speciellt på landsbygden. I de fall kommunen äger mark ska Uppsalaliberalerna satsa på att använda pengarna till att bygga nya tätortscentra eller utveckla befintliga sådana med närservice i tätorterna. Vi vill bygga fler offentliga faciliteter som bibliotek och idrottshallar. Även på landsbygden ska det finnas mötesplatser och service för den sociala gemenskapens skull, för tätorternas attraktivitet och för att ge medborgarna service i hela kommunen, inte bara i stadskärnan. Vi tror på en levande landsbygd på riktigt!
Oavsett om man bor på landsbygden eller i staden ska man kunna lita på att grundläggande samhällsservice som kan rycka in i livshotande situationer eller vid bränder finns. Trygghet och säkerhet måste finnas för alla Uppsalas invånare; det är en del av det liberala samhällskontraktet. Därför måste vi se till att deltidsbrandmän (räddningstjänstpersonal i beredskap) finns i tillräcklig utsträckning och att utrustningen håller tillräcklig kvalitet.
Ta vara på Fyrisåns potential
Uppsalaliberalerna vill utveckla badmöjligheterna för Uppsalaborna. Dagens utomhusbad har inte kapacitet nog och håller inte tillräckligt hög klass för att Uppsala ska ha möjlighet att på allvar bli en sommarstad. Uppsalaliberalerna vill också framhålla det viktiga i att baden blir tillgängliga för alla kommunens invånare, och vill därför se sådana satsningar. Uppsalaliberalerna har en vision om att Fyrisån ska vara badbar och ge möjlighet för boende och flanörer att ta ett dopp.
Även antalet platser för husbåtar längs Fyrisån bör öka. Med fler möjligheter till denna boendeform ökar liv och rörelse kring ån och på så vis också trivseln och tryggheten.
Turister till Uppsala!
Uppsala har goda möjligheter att utvecklas som besöksmål. Uppsalaliberalerna vill att Uppsala ska profileras tydligare som ett turistmål och underlätta både långväga och tillfälliga besök. Liberalerna vill samla turistentreprenörer i ett kluster på samma sätt som ICT och Biotech.